Prof. Dr. Geoff SCAMANS BRUNEL UNIVERSITY AND INNOVAL TECHNOLOGY

Geoff Scamans, Brunel Üniversitesi'nde Metalurji Profesörü ve Innoval Technology'de Baş Bilimsel Yetkilisidir. Uzmanlığı alüminyum alaşımları ve alüminyum alaşımlarının otomotiv ve havacılık endüstrilerindeki uygulamaları ayrıca araştırma tabanlı bilgilerin endüstriye aktarımıdır. Başlıca ilgi alanları, alüminyum endüstrisini birincil üretim hakimiyetinden ikincil üretim hakimiyetine dönüştürmek için daha yüksek performanslı geri dönüştürülmüş alüminyum alaşımları geliştirmek ve ömrünü tamamlamış alüminyum hurdalarının kapalı döngü geri dönüşümüdür. Örneğin JLR, Nissan, BMW ve Volvo gibi otomotiv üreticileri ile endüstriyel uygulamalarda alüminyum levha, ekstrüzyon ve dökümlerin sürdürülebilir kullanımı konusunda Innovate UK desteği ortak Ar-Ge projeleri geliştirmiş ve yönetmiştir. Bu ortak projeler, tam metal sirkülasyonu ana temasıyla ulaşımdan inşaat, paketleme ve enerjiye kadar tüm uygulamaları kapsar. Bunlar, %100 geri dönüştürülmüş hurda içeriği kullanılarak üretilebilen mükemmel mekanik özelliklere ve yapısal bütünlüğe sahip yüksek performanslı alaşımların geliştirilmesi de dahil olmak üzere büyük teknolojik gelişmeler sağlamıştır.

Geoff, Institute of Materials, Minerals and Mining (IOM3) tarafından Altın Madalya ile ödüllendirildi. Bu ödül, malzeme döngüsündeki her bir elementin onlarca yılı kapsayan multidsipliner bir araştırma sonucunda uluslararası alanda kayda değer bir başarı gösterdiğinin kanıtıdır. Bu ödül ile birlikte, her ne kadar alüminyum alaşımlarında yüzey mühendisliği ve korozyon mekanizmaları üzerine yaptığı önemli çalışmalarla bilinse de bugüne kadar bu konuda önde gelen referans malzeme olmaya devam eden çalışmasıyla, başta alüminyum olmak üzere yorgunluk nedir bilmeden yürüttüğü sürdürülebilir üretim verimli kullanım kampanyasını tanıtmış oldu. Bu sayede, Brunel Üniversitesi'ndeki Brunel Gelişmiş Katılaşma Teknolojisi Merkezi'ndeki Döngüsel Metaller Merkezi ve Sıvı Metal Mühendisliği Merkezi'nin odağı olan tam metal sirkülasyonu vizyonu da tekrar edilerek daha fazla gündeme getirilmiş oldu.

Geoff, Alüminyum Federasyonu tarafından 2017 yılında düzenlenen akşam yemeğinde Alüminyum Endüstrisi Ödülü'ne layık görüldü. Bu ödül hem akademik başarılarını hem de 1974'te Banbury'de Alcan International'da başlayan endüstriyel kariyerinin bir göstergesi olmuştur. 2003 yılında tüm çalışanların ortak mülkiyeti ilkesine dayalı olarak kurulmasına yardımcı olduğu bir şirket olan Innoval Technology'ye geçerken, 1983'te belki de en genç Baş Bilim İnsanı oldu. Ödül aynı zamanda, otomotiv hafif ağırlıklandırma konusunda dünya çapındaki otoritesini, aynı zamanda Ford ve ardından Jaguar Land Rover üreticileri için otomobil gövdesinde alüminyum kullanımının geliştirmesine katkı sağladığını da yansıttı ve bu da mevcut alüminyum yoğun araç serileri ve pres atölyesi hurdaları için kapalı döngü geri dönüşüm sistemine geçişi sağladı. AlFed tarafından “Geoff, yalnızca alüminyum alanında “başvurulacak” kişi olmayı değil, aynı zamanda kariyeri boyunca daha genç ve yetenekli bilim insanlarını geliştirmeyi ve beslemeyi de başardı” dedi. Tüm bunlara ek olarak, Geoff, bu nadir ödülün yalnızca dördüncü sahibidir.