Geçmisten Günümüze “ALUS”

Alüminyum Sempozyumları, 1994 yılında Seydişehir Eti Alüminyum Tesislerinde Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği, Eti Alüminyum A.Ş. ve TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası tarafından birlikte yapılmaya başlandı. İkinci sempozyum yine aynı işbirliği ile Seydişehir’de gerçekleştirildi. Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş.’nin özelleştirilmesinden sonra İstanbul’da Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası birlikteliği ile düzenlenmeye devam edildi.

2009 yılında Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. tarafından düzenlenen ALUEXPO Alüminyum Teknolojileri Makine ve Ürünleri İhtisas Fuarı ile eş zamanlı yapılmak üzere yeni bir işbirliği gerçekleştirildi.

2009 yılından sonra ALUEXPO fuarı ile birlikte katılımcılar tarafından da büyük ilgi görmesi üzerine yoluna büyüyerek devam etti ve 2019 yılından itibaren uluslararası bir formata geçerek bilimsel ve teknolojik gelişmelerin sunulduğu, alüminyumla ilgili dünyadaki önemli gelişmelerin paylaşıldığı uluslararası bir platform haline geldi.